2016 NR 1

Spis treści

1.
Sztuka mówienia, jako ważny, lecz często
pomijany aspekt
naszego życia.


2.Świąteczno-zimowe DIY

 

3.Sport to zdrowie

 

4.W nowej szkole

 

5.Kupon anty-pytający

Wigilia to piękny zwyczaj, który jest niezwykle kultywowany przez Polaków od wielu pokoleń. Dzień 24 grudnia jest dniem, w którym ludzie się pojednują i zanikają spory. Piękny dzień, który przepełniony jest radością i miłością.

                 Wigilia poprzedza dzień Bożego Narodzenia i jednocześnie kończy okres adwentu. Geneza Wigilii leży w rzymskich Saturnaliach, gdzie dopiero powstawało chrześcijaństwo. Kolacja wigilijna zaczyna się w tradycji polskiej od pojawienia się pierwszej gwiazdy na niebie co jest odniesieniem do Gwiazdy Betlejemskiej.  Wieczerza rozpoczyna się modlitwą, po czym następuje odczytanie fragmentu Ewangelii (zazwyczaj według św. Łukasza) dotyczącego narodzin Jezusa. Najbardziej rozpoznawalnym zwyczajem wigilijnym jest dzielenie się opłatkiem, na wzór dzielenia się chlebem. Zwyczaj ten przetrwał w Polsce, jednak niekoniecznie w krajach zachodnich. Podczas dzielenia się opłatkiem ludzie wybaczają sobie wzajemnie i składają życzenia.

                 Kolacja wigilijna w Polsce składa się według tradycji z 12 potraw. Wszystkie oczywiście są postne, czyli bezmięsne. W większości dania te to: barszcz grzybowy, ryby (najczęściej karp), kapusta z grochem, kasza gryczana z suszonymi grzybami, pierogi z kapustą, czy chociażby kluski z makiem, paszteciki z grzybami a nawet fasola z suszonymi śliwkami.

                 W tradycje wigilijną są wplecione również przesądy np. często łuski z karpia przechowuje się w portfelu „na szczęście”. Czasami do jednego z uszek barszczu dodaje się grosik, kto na niego natrafi, ten będzie miał pomyślny los. Oprócz tego niemal zawsze zostawia się jedno miejsce dla niespodziewanego gościa, co jest wspaniałym przykładem polskiej gościnności.

                 Szczególna rola Wigilii to zazwyczaj ukazanie jej jako czasu, podczas                                   którego następuje spotkanie i pojednanie z rodziną,
                                        radosna atmosfera. Jest to jedna z najpiękniejszych
                                        polskich tradycji, którą warto podtrzymywać
                                                   i przekazywać kolejnym pokoleniom. Ten zwyczaj                                                    pokazuje nam, że mimo wszystko można znaleźć                                                    jeden dzień w roku, kiedy znikają spory i podziały,                                                    a nastaje wzajemny szacunek i miłość.

 

 

Wigilia Bożego Narodzenia jako tradycja polska

Gazetka Szkolna

ZESPÓŁ SZKÓŁ NUMER 1 W NOWEJ DĘBIE